Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Club class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Gerrard Dale Libelle Std 528 77 United Kingdom
2. Wolli Beyer Libelle H301 YYY 116 Germany
3. Per Carlin LS-1f G7 292 Sweden
4. Jaume Prats Libelle Std JC 2048 Spain
5. Sabrina Vogt Libelle Std MT 53 Germany
6. Tim Fletcher Libelle Std TP 172 United Kingdom
7. Darius Liaugaudas Pegase 101A PL 214 Lithuania
8. Andrej Lebedev ASW-20 WU 393 Lithuania
9. Vinko Soljan ASW 19B HR2 0 Croatia
10. Dani Zaninovic Jantar std 3 HR1 3960 Croatia
11. Frank Hiemstra Cirrus Std 74 393 Netherlands
12. Michael Westbrook ASW 19 J1 1580 United States
13. Ivan Novak Cirrus Std DI 101 Czech Republic
14. Jonas Langenegger LS-4 WG 2173 Switzerland
15. Attila Korom ASW 20 MC 460 Hungary
16. Jan Rothardt LS-1d 6H 11 Germany
17. Ferenc Tamas LS-3 1A 398 Hungary
18. Jaroslav Tomaňa Cirrus Std SN 121 Czech Republic
19. Luca Urbani Cirrus Std C71 273 Italy
20. Sergei Serov Cirrus Std 75 242 Russian Federation
21. Frantisek Sobek DG 100 G1 708 Slovakia
22. Boyd Willat ASW 19 JAY 728 United States
23. Peter Bertels Libelle Std BR 919 Belgium
24. Tim Kuijpers tba IPB 52 Netherlands
25. Frederic Hoyeau LS-4 SA 186 France
26. Simone Selvini Cirrus Std 28 591 Italy
27. Jozef Kozar LS-1f MF 99 Slovakia
28. Simon Gantner LS-4a MN 913 Switzerland
29. Juha Vainikka Jantar std 3 T5 1636 Finland
30. Sviatoslav Roublev Discus G3 576 Denmark
31. Vladimir Radovskiy Cirrus Std XII 776 Belarus
32. Nick Fremau Libelle std 2S 812 Belgium
33. Allan Barnes LS-1f UX 94 Australia
34. Eric Bernard LS-4 SD 9 France
35. Mario Schupfer ASW-15b MS 265 Austria
36. David Richter-Trummer Libelle H301 RT 474 Austria
37. Sergey Klyuev Jantar std 3 SK 248 Russian Federation
38. Tomasz Rubaj SZD-55 A8 222 Poland
39. Antti Koskiniemi SZD-55 Promyk WB 651 Finland
40. Rasmus Ørskov ASW-20 KW 127 Denmark
41. Aldo Rodríguez ASW-20 70 905 Spain
42. Aliaksandr Babkevich Jantar std 3 HI 1209 Belarus
43. Felipe Girado LS-4 FAY 0 Argentina
44. Jakub Barszcz SZD-55 Promyk TK 46 Poland
45. James Crowhurst ASW 19B PG 163 Australia
46. Javier Gaude LS-4 WW 513 Argentina
47. Krzysztof Wiercioch SZD-55 Promyk M2 873 Canada
48. Niklas Löfgren SZD-55 Promyk 69 550 Sweden
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
15-meter class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Tim Scott ASG 29 Z3 73 United Kingdom
2. Kristian Roine ASG 29E WS 114 Finland
3. Luke Szczepaniak ASW 27b 2W 908 Canada
4. Mike Hürlimann Ventus 2a HQ 674 Switzerland
5. Jan Hald Ventus 2cT T 462 Denmark
6. Adam Woolley Ventus 3T 3V 153 Australia
7. Jan Omsels Ventus 2ax FH 61 Germany
8. Christophe Ruch JS 3 FM 36 France
9. Maximilian Seis JS 3 FQ 162 France
10. Timothy Taylor ASW 27B T6 1556 United States
11. Ondrej Bordovsky ASG 29E QZ 295 Czech Republic
12. Zoltan Hamar Ventus 2ax 5A 472 Hungary
13. Harri Hirvola Ventus 2a EH 106 Finland
14. Fernando Silva ASW 27 FP 799 United States
15. Zoltan Kore JS3 AI 321 Hungary
16. Daan Spruyt ASW 27 FS 233 Belgium
17. Derren Francis Ventus 3 F2 208 United Kingdom
18. Sebastian Luengo Ventus 2a PE 0 Argentina
19. Andreas Lutz Ventus 3T WO 80 Austria
20. Jeroen van Dijk ASW 27 M6 872 Netherlands
21. Sergei Morozov ASG 29 XG 455 Canada
22. Radek Krejcirik Ventus 2ax AX 106 Czech Republic
23. Thomas Gostner Ventus 2ax GT 270 Italy
24. Øjvind Frank Ventus EK 682 Denmark
25. Carlos González de Herrero ASW 27B 7A 1264 Spain
26. Nico Jägli LS-6a WL NJ 2100 Switzerland
27. Matias Pasztor Ventus 2b MW 309 Argentina
28. Attie Jonker JS 3 OG 70 South Africa
29. Łukasz Grabowski Diana 2 KK 40 Poland
30. Gvidas Sabeckis ASG 29 MZ 316 Lithuania
31. Sebastian Kawa ASG 29 PC 1 Poland
32. Uys Jonker JS 3 ML 33 South Africa
33. Vitautas Sabeckis Ventus 2ax VV 192 Lithuania
34. Cristián Marcaida Ventus 2 19 1382 Uruguay
35. Francisco Ortega ASW 27 27B 394 Spain
36. Sebastian Bauder Ventus 2ax EI 222 Germany
37. Michael Rass ASG-29 E MR 237 Austria
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Standard class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Poul Kim Larsen Discus 2a D2 691 Denmark
2. David Bromley LS-8 F1 182 United Kingdom
3. Pascal Brunner Discus 2b PB 1811 Switzerland
4. Miloslav Cink LS-8b JB 26 Czech Republic
5. Mogens Hoelgaard Discus 2a AXI 406 Denmark
6. Petri Sucksdorff LS-8 ES 272 Finland
7. Guillaume Girard Discus 2a LV 17 France
8. Frane Franic ASW 24 WL HR3 3416 Croatia
9. Norbert Alin Scarlat Discus 2a YB 148 Romania
10. Marvin Huss Discus 2b YU 0 United States
11. Sandor Laurinyecz Discus 2ax HUN 314 Hungary
12. Victor-Alex Pop Discus 2a YA 650 Romania
13. Maros Divok Discus 2b DI 204 Slovakia
14. Dominik Jančik LS-8 SI 474 Slovakia
15. Aude Grangeray Discus 2a JPA 50 France
16. Jim Lee Discus 2b MK 2889 United States
17. Pavel Loužecký LS-8b FX 23 Czech Republic
18. Martin Schwab Discus 2a KG 1207 Austria
19. Jeroen Jennen LS-8 LT 150 Belgium
20. Howard Jones Discus 2a 6 328 United Kingdom
21. Björn Gintzel LS-8 neo SB 167 Germany
22. Mateusz Siodłoczek Discus 2a Y 166 Poland
23. Kilian Biechele LS-8 neo M1 86 Germany
24. Dawid Pretorius LS-8 VZ 1418 South Africa
25. Makoto Ichikawa LS-8 KS 19 Japan
26. Łukasz Błaszczyk Discus 2a I 31 Poland
27. Tamás Vámosi Discus 2ax HAL 377 Hungary
28. Tizian Steiger Discus 2b TS 595 Switzerland
29. Pablo Vispe ASW-24 WL EX 819 Spain
30. Sjaak Selen Discus 2a 2SI 92 Netherlands
31. Cristian Franzini LS-8 AU 0 Argentina
32. Richard Swanstrom Discus 2T IKI 246 Sweden
33. Matthew Scutter Discus 2ax A1 35 Australia
34. Dmitriy Timoshenko Discus 2a DT 230 Russian Federation
35. Ray Stewart Discus AJ 459 Australia
36. Louis Bouderlique Discus 2a ET 6 France
37. Gonzalo Riera LS-8 W8 312 Argentina
38. Juha Sorri Discus 2b JS 152 Finland
39. Guido Dalla Rosa Prati LS-8 FD 305 Italy
40. Vittorio Pinni LS-8 GG 159 Italy
41. Vladas Motuza Discus 2a FL 87 Lithuania
42. Dennis Huybreckx LS-8 CM 98 Belgium
43. Jan-Ola Nordh Discus 2 TA 82 Sweden
44. Sjors van Loon LS-8 M7 409 Netherlands
45. Anton Minskiy Discus 2a 02 523 Russian Federation
46. Joris Vainius Lak 19 ZM 87 Lithuania
47. Nico Le Roux LS-8 1Z 1666 South Africa

Entries by country

Country Captain Club class 15-meter class Standard class
1 United States 2 2 2
2 Belgium 2 1 2
3 Austria 2 2 1
4 United Kingdom 2 2 2
5 Finland 2 2 2
6 Russian Federation 2 0 2
7 Australia 2 1 2
8 Spain 2 2 1
9 Czech Republic 2 2 2
10 Belarus 2 0 0
11 Poland 2 2 2
12 Slovakia 2 0 2
13 Japan 0 0 1
14 Argentina 2 2 2
15 Denmark 2 2 2
16 France 2 2 3
17 Italy 2 1 2
18 Sweden 2 0 2
19 Lithuania 2 2 2
20 South Africa 0 2 2
21 Uruguay 0 1 0
22 Romania 0 0 2
23 Germany 3 2 2
24 Switzerland 2 2 2
25 Netherlands 2 1 2
26 Hungary 2 2 2
27 Canada 1 2 0
28 Croatia 2 0 1