Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Club class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Felipe Girado LS-4 FAY 0 Argentina
2. Javier Gaude LS-4 WW 513 Argentina
3. Allan Barnes LS-1f UX 94 Australia
4. James Crowhurst ASW 19B PG 163 Australia
5. Mario Schupfer ASW-15b MS 265 Austria
6. David Richter-Trummer Libelle H301 RT 474 Austria
7. Vladimir Radovskiy Cirrus Std XII 776 Belarus
8. Aliaksandr Babkevich Jantar std 3 HI 1209 Belarus
9. Nick Fremau Libelle std 2S 812 Belgium
10. Peter Bertels Libelle Std BR 919 Belgium
11. Krzysztof Wiercioch SZD-55 Promyk M2 873 Canada
12. Dani Zaninovic Jantar std 3 HR1 3960 Croatia
13. Vinko Soljan ASW 19B HR2 0 Croatia
14. Ivan Novak Cirrus Std DI 101 Czech Republic
15. Jaroslav Tomaňa Cirrus Std SN 121 Czech Republic
16. Rasmus Ørskov ASW-20 KW 127 Denmark
17. Sviatoslav Roublev Discus G3 576 Denmark
18. Antti Koskiniemi SZD-55 Promyk WB 651 Finland
19. Juha Vainikka Jantar std 3 T5 1636 Finland
20. Frederic Hoyeau LS-4 SA 186 France
21. Eric Bernard LS-4 SD 9 France
22. Wolli Beyer Libelle H301 YYY 116 Germany
23. Sabrina Vogt Libelle Std MT 53 Germany
24. Jan Rothardt LS-1d 6H 11 Germany
25. Ferenc Tamas LS-3 1A 398 Hungary
26. Attila Korom ASW 20 MC 460 Hungary
27. Luca Urbani Cirrus Std C71 273 Italy
28. Simone Selvini Cirrus Std 28 591 Italy
29. Darius Liaugaudas Pegase 101A PL 214 Lithuania
30. Andrej Lebedev ASW-20 WU 393 Lithuania
31. Tim Kuijpers tba IPB 52 Netherlands
32. Frank Hiemstra Cirrus Std 74 393 Netherlands
33. Tomasz Rubaj SZD-55 A8 222 Poland
34. Jakub Barszcz SZD-55 Promyk TK 46 Poland
35. Sergey Klyuev Jantar std 3 SK 248 Russian Federation
36. Sergei Serov Cirrus Std 75 242 Russian Federation
37. Jozef Kozar LS-1f MF 99 Slovakia
38. Frantisek Sobek DG 100 G1 708 Slovakia
39. Aldo Rodríguez ASW-20 70 905 Spain
40. Jaume Prats Libelle Std JC 2048 Spain
41. Per Carlin LS-1f G7 292 Sweden
42. Niklas Löfgren SZD-55 Promyk 69 550 Sweden
43. Jonas Langenegger LS-4 WG 2173 Switzerland
44. Simon Gantner LS-4a MN 913 Switzerland
45. Tim Fletcher Libelle Std TP 172 United Kingdom
46. Gerrard Dale Libelle Std 528 77 United Kingdom
47. Michael Westbrook ASW 19 J1 1580 United States
48. Boyd Willat ASW 19 JAY 728 United States
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
15-meter class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Matias Pasztor Ventus 2b MW 309 Argentina
2. Sebastian Luengo Ventus 2a PE 0 Argentina
3. Adam Woolley Ventus 3T 3V 153 Australia
4. Michael Rass ASG-29 E MR 237 Austria
5. Andreas Lutz Ventus 3T WO 80 Austria
6. Daan Spruyt ASW 27 FS 233 Belgium
7. Sergei Morozov ASG 29 XG 455 Canada
8. Luke Szczepaniak ASW 27b 2W 908 Canada
9. Ondrej Bordovsky ASG 29E QZ 295 Czech Republic
10. Radek Krejcirik Ventus 2ax AX 106 Czech Republic
11. Jan Hald Ventus 2cT T 462 Denmark
12. Øjvind Frank Ventus EK 682 Denmark
13. Harri Hirvola Ventus 2a EH 106 Finland
14. Kristian Roine ASG 29E WS 114 Finland
15. Christophe Ruch JS 3 FM 36 France
16. Maximilian Seis JS 3 FQ 162 France
17. Jan Omsels Ventus 2ax FH 61 Germany
18. Sebastian Bauder Ventus 2ax EI 222 Germany
19. Zoltan Hamar Ventus 2ax 5A 472 Hungary
20. Zoltan Kore JS3 AI 321 Hungary
21. Thomas Gostner Ventus 2ax GT 270 Italy
22. Vitautas Sabeckis Ventus 2ax VV 192 Lithuania
23. Gvidas Sabeckis ASG 29 MZ 316 Lithuania
24. Jeroen van Dijk ASW 27 M6 872 Netherlands
25. Łukasz Grabowski Diana 2 KK 40 Poland
26. Sebastian Kawa ASG 29 PC 1 Poland
27. Uys Jonker JS 3 ML 33 South Africa
28. Attie Jonker JS 3 OG 70 South Africa
29. Francisco Ortega ASW 27 27B 394 Spain
30. Carlos González de Herrero ASW 27B 7A 1264 Spain
31. Nico Jägli LS-6a WL NJ 2100 Switzerland
32. Mike Hürlimann Ventus 2a HQ 674 Switzerland
33. Tim Scott ASG 29 Z3 73 United Kingdom
34. Derren Francis Ventus 3 F2 208 United Kingdom
35. Fernando Silva ASW 27 FP 799 United States
36. Timothy Taylor ASW 27B T6 1556 United States
37. Cristián Marcaida Ventus 2 19 1382 Uruguay
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Standard class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Cristian Franzini LS-8 AU 0 Argentina
2. Gonzalo Riera LS-8 W8 312 Argentina
3. Ray Stewart Discus AJ 459 Australia
4. Matthew Scutter Discus 2ax A1 35 Australia
5. Martin Schwab Discus 2a KG 1207 Austria
6. Dennis Huybreckx LS-8 CM 98 Belgium
7. Jeroen Jennen LS-8 LT 150 Belgium
8. Frane Franic ASW 24 WL HR3 3416 Croatia
9. Miloslav Cink LS-8b JB 26 Czech Republic
10. Pavel Loužecký LS-8b FX 23 Czech Republic
11. Mogens Hoelgaard Discus 2a AXI 406 Denmark
12. Poul Kim Larsen Discus 2a D2 691 Denmark
13. Petri Sucksdorff LS-8 ES 272 Finland
14. Juha Sorri Discus 2b JS 152 Finland
15. Guillaume Girard Discus 2a LV 17 France
16. Louis Bouderlique Discus 2a ET 6 France
17. Aude Grangeray Discus 2a JPA 50 France
18. Kilian Biechele LS-8 neo M1 86 Germany
19. Björn Gintzel LS-8 neo SB 167 Germany
20. Tamás Vámosi Discus 2ax HAL 377 Hungary
21. Sandor Laurinyecz Discus 2ax HUN 314 Hungary
22. Vittorio Pinni LS-8 GG 159 Italy
23. Guido Dalla Rosa Prati LS-8 FD 305 Italy
24. Makoto Ichikawa LS-8 KS 19 Japan
25. Joris Vainius Lak 19 ZM 87 Lithuania
26. Vladas Motuza Discus 2a FL 87 Lithuania
27. Sjors van Loon LS-8 M7 409 Netherlands
28. Sjaak Selen Discus 2a 2SI 92 Netherlands
29. Łukasz Błaszczyk Discus 2a I 31 Poland
30. Mateusz Siodłoczek Discus 2a Y 166 Poland
31. Victor-Alex Pop Discus 2a YA 650 Romania
32. Norbert Alin Scarlat Discus 2a YB 148 Romania
33. Dmitriy Timoshenko Discus 2a DT 230 Russian Federation
34. Anton Minskiy Discus 2a 02 523 Russian Federation
35. Dominik Jančik LS-8 SI 474 Slovakia
36. Maros Divok Discus 2b DI 204 Slovakia
37. Dawid Pretorius LS-8 VZ 1418 South Africa
38. Nico Le Roux LS-8 1Z 1666 South Africa
39. Pablo Vispe ASW-24 WL EX 819 Spain
40. Richard Swanstrom Discus 2T IKI 246 Sweden
41. Jan-Ola Nordh Discus 2 TA 82 Sweden
42. Tizian Steiger Discus 2b TS 595 Switzerland
43. Pascal Brunner Discus 2b PB 1811 Switzerland
44. David Bromley LS-8 F1 182 United Kingdom
45. Howard Jones Discus 2a 6 328 United Kingdom
46. Jim Lee Discus 2b MK 2889 United States
47. Marvin Huss Discus 2b YU 0 United States

Entries by country

Country Captain Club class 15-meter class Standard class
1 United States 2 2 2
2 Belgium 2 1 2
3 Austria 2 2 1
4 United Kingdom 2 2 2
5 Finland 2 2 2
6 Russian Federation 2 0 2
7 Australia 2 1 2
8 Spain 2 2 1
9 Czech Republic 2 2 2
10 Belarus 2 0 0
11 Poland 2 2 2
12 Slovakia 2 0 2
13 Japan 0 0 1
14 Argentina 2 2 2
15 Denmark 2 2 2
16 France 2 2 3
17 Italy 2 1 2
18 Sweden 2 0 2
19 Lithuania 2 2 2
20 South Africa 0 2 2
21 Uruguay 0 1 0
22 Romania 0 0 2
23 Germany 3 2 2
24 Switzerland 2 2 2
25 Netherlands 2 1 2
26 Hungary 2 2 2
27 Canada 1 2 0
28 Croatia 2 0 1