Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Club class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Felipe Girado LS-4 FAY 0 Argentina
2. Vinko Soljan ASW 19B HR2 0 Croatia
3. Eric Bernard LS-4 SD 9 France
4. Jan Rothardt LS-1d 6H 11 Germany
5. Jakub Barszcz SZD-55 Promyk TK 46 Poland
6. Tim Kuijpers tba IPB 52 Netherlands
7. Sabrina Vogt Libelle Std MT 53 Germany
8. Gerrard Dale Libelle Std 528 77 United Kingdom
9. Allan Barnes LS-1f UX 94 Australia
10. Jozef Kozar LS-1f MF 99 Slovakia
11. Ivan Novak Cirrus Std DI 101 Czech Republic
12. Wolli Beyer Libelle H301 YYY 116 Germany
13. Jaroslav Tomaňa Cirrus Std SN 121 Czech Republic
14. Rasmus Ørskov ASW-20 KW 127 Denmark
15. James Crowhurst ASW 19B PG 163 Australia
16. Tim Fletcher Libelle Std TP 172 United Kingdom
17. Frederic Hoyeau LS-4 SA 186 France
18. Darius Liaugaudas Pegase 101A PL 214 Lithuania
19. Tomasz Rubaj SZD-55 A8 222 Poland
20. Sergei Serov Cirrus Std 75 242 Russian Federation
21. Sergey Klyuev Jantar std 3 SK 248 Russian Federation
22. Mario Schupfer ASW-15b MS 265 Austria
23. Luca Urbani Cirrus Std C71 273 Italy
24. Per Carlin LS-1f G7 292 Sweden
25. Andrej Lebedev ASW-20 WU 393 Lithuania
26. Frank Hiemstra Cirrus Std 74 393 Netherlands
27. Ferenc Tamas LS-3 1A 398 Hungary
28. Attila Korom ASW 20 MC 460 Hungary
29. David Richter-Trummer Libelle H301 RT 474 Austria
30. Javier Gaude LS-4 WW 513 Argentina
31. Niklas Löfgren SZD-55 Promyk 69 550 Sweden
32. Sviatoslav Roublev Discus G3 576 Denmark
33. Simone Selvini Cirrus Std 28 591 Italy
34. Antti Koskiniemi SZD-55 Promyk WB 651 Finland
35. Frantisek Sobek DG 100 G1 708 Slovakia
36. Boyd Willat ASW 19 JAY 728 United States
37. Vladimir Radovskiy Cirrus Std XII 776 Belarus
38. Nick Fremau Libelle std 2S 812 Belgium
39. Krzysztof Wiercioch SZD-55 Promyk M2 873 Canada
40. Aldo Rodríguez ASW-20 70 905 Spain
41. Simon Gantner LS-4a MN 913 Switzerland
42. Peter Bertels Libelle Std BR 919 Belgium
43. Aliaksandr Babkevich Jantar std 3 HI 1209 Belarus
44. Michael Westbrook ASW 19 J1 1580 United States
45. Juha Vainikka Jantar std 3 T5 1636 Finland
46. Jaume Prats Libelle Std JC 2048 Spain
47. Jonas Langenegger LS-4 WG 2173 Switzerland
48. Dani Zaninovic Jantar std 3 HR1 3960 Croatia
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
15-meter class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Sebastian Luengo Ventus 2a PE 0 Argentina
2. Sebastian Kawa ASG 29 PC 1 Poland
3. Uys Jonker JS 3 ML 33 South Africa
4. Christophe Ruch JS 3 FM 36 France
5. Łukasz Grabowski Diana 2 KK 40 Poland
6. Jan Omsels Ventus 2ax FH 61 Germany
7. Attie Jonker JS 3 OG 70 South Africa
8. Tim Scott ASG 29 Z3 73 United Kingdom
9. Andreas Lutz Ventus 3T WO 80 Austria
10. Radek Krejcirik Ventus 2ax AX 106 Czech Republic
11. Harri Hirvola Ventus 2a EH 106 Finland
12. Kristian Roine ASG 29E WS 114 Finland
13. Adam Woolley Ventus 3T 3V 153 Australia
14. Maximilian Seis JS 3 FQ 162 France
15. Vitautas Sabeckis Ventus 2ax VV 192 Lithuania
16. Derren Francis Ventus 3 F2 208 United Kingdom
17. Sebastian Bauder Ventus 2ax EI 222 Germany
18. Daan Spruyt ASW 27 FS 233 Belgium
19. Michael Rass ASG-29 E MR 237 Austria
20. Thomas Gostner Ventus 2ax GT 270 Italy
21. Ondrej Bordovsky ASG 29E QZ 295 Czech Republic
22. Matias Pasztor Ventus 2b MW 309 Argentina
23. Gvidas Sabeckis ASG 29 MZ 316 Lithuania
24. Zoltan Kore JS3 AI 321 Hungary
25. Francisco Ortega ASW 27 27B 394 Spain
26. Sergei Morozov ASG 29 XG 455 Canada
27. Jan Hald Ventus 2cT T 462 Denmark
28. Zoltan Hamar Ventus 2ax 5A 472 Hungary
29. Mike Hürlimann Ventus 2a HQ 674 Switzerland
30. Øjvind Frank Ventus EK 682 Denmark
31. Fernando Silva ASW 27 FP 799 United States
32. Jeroen van Dijk ASW 27 M6 872 Netherlands
33. Luke Szczepaniak ASW 27b 2W 908 Canada
34. Carlos González de Herrero ASW 27B 7A 1264 Spain
35. Cristián Marcaida Ventus 2 19 1382 Uruguay
36. Timothy Taylor ASW 27B T6 1556 United States
37. Nico Jägli LS-6a WL NJ 2100 Switzerland
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Standard class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Cristian Franzini LS-8 AU 0 Argentina
2. Marvin Huss Discus 2b YU 0 United States
3. Louis Bouderlique Discus 2a ET 6 France
4. Guillaume Girard Discus 2a LV 17 France
5. Makoto Ichikawa LS-8 KS 19 Japan
6. Pavel Loužecký LS-8b FX 23 Czech Republic
7. Miloslav Cink LS-8b JB 26 Czech Republic
8. Łukasz Błaszczyk Discus 2a I 31 Poland
9. Matthew Scutter Discus 2ax A1 35 Australia
10. Aude Grangeray Discus 2a JPA 50 France
11. Jan-Ola Nordh Discus 2 TA 82 Sweden
12. Kilian Biechele LS-8 neo M1 86 Germany
13. Vladas Motuza Discus 2a FL 87 Lithuania
14. Joris Vainius Lak 19 ZM 87 Lithuania
15. Sjaak Selen Discus 2a 2SI 92 Netherlands
16. Dennis Huybreckx LS-8 CM 98 Belgium
17. Norbert Alin Scarlat Discus 2a YB 148 Romania
18. Jeroen Jennen LS-8 LT 150 Belgium
19. Juha Sorri Discus 2b JS 152 Finland
20. Vittorio Pinni LS-8 GG 159 Italy
21. Mateusz Siodłoczek Discus 2a Y 166 Poland
22. Björn Gintzel LS-8 neo SB 167 Germany
23. David Bromley LS-8 F1 182 United Kingdom
24. Maros Divok Discus 2b DI 204 Slovakia
25. Dmitriy Timoshenko Discus 2a DT 230 Russian Federation
26. Richard Swanstrom Discus 2T IKI 246 Sweden
27. Petri Sucksdorff LS-8 ES 272 Finland
28. Guido Dalla Rosa Prati LS-8 FD 305 Italy
29. Gonzalo Riera LS-8 W8 312 Argentina
30. Sandor Laurinyecz Discus 2ax HUN 314 Hungary
31. Howard Jones Discus 2a 6 328 United Kingdom
32. Tamás Vámosi Discus 2ax HAL 377 Hungary
33. Mogens Hoelgaard Discus 2a AXI 406 Denmark
34. Sjors van Loon LS-8 M7 409 Netherlands
35. Ray Stewart Discus AJ 459 Australia
36. Dominik Jančik LS-8 SI 474 Slovakia
37. Anton Minskiy Discus 2a 02 523 Russian Federation
38. Tizian Steiger Discus 2b TS 595 Switzerland
39. Victor-Alex Pop Discus 2a YA 650 Romania
40. Poul Kim Larsen Discus 2a D2 691 Denmark
41. Pablo Vispe ASW-24 WL EX 819 Spain
42. Martin Schwab Discus 2a KG 1207 Austria
43. Dawid Pretorius LS-8 VZ 1418 South Africa
44. Nico Le Roux LS-8 1Z 1666 South Africa
45. Pascal Brunner Discus 2b PB 1811 Switzerland
46. Jim Lee Discus 2b MK 2889 United States
47. Frane Franic ASW 24 WL HR3 3416 Croatia

Entries by country

Country Captain Club class 15-meter class Standard class
1 United States 2 2 2
2 Belgium 2 1 2
3 Austria 2 2 1
4 United Kingdom 2 2 2
5 Finland 2 2 2
6 Russian Federation 2 0 2
7 Australia 2 1 2
8 Spain 2 2 1
9 Czech Republic 2 2 2
10 Belarus 2 0 0
11 Poland 2 2 2
12 Slovakia 2 0 2
13 Japan 0 0 1
14 Argentina 2 2 2
15 Denmark 2 2 2
16 France 2 2 3
17 Italy 2 1 2
18 Sweden 2 0 2
19 Lithuania 2 2 2
20 South Africa 0 2 2
21 Uruguay 0 1 0
22 Romania 0 0 2
23 Germany 3 2 2
24 Switzerland 2 2 2
25 Netherlands 2 1 2
26 Hungary 2 2 2
27 Canada 1 2 0
28 Croatia 2 0 1