Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Club class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Aliaksandr Babkevich Jantar std 3 HI 1209 Belarus
2. Allan Barnes LS-1f UX 94 Australia
3. Jakub Barszcz SZD-55 Promyk TK 46 Poland
4. Eric Bernard LS-4 SD 9 France
5. Peter Bertels Libelle Std BR 919 Belgium
6. Wolli Beyer Libelle H301 YYY 116 Germany
7. Per Carlin LS-1f G7 292 Sweden
8. James Crowhurst ASW 19B PG 163 Australia
9. Gerrard Dale Libelle Std 528 77 United Kingdom
10. Tim Fletcher Libelle Std TP 172 United Kingdom
11. Nick Fremau Libelle std 2S 812 Belgium
12. Simon Gantner LS-4a MN 913 Switzerland
13. Javier Gaude LS-4 WW 513 Argentina
14. Felipe Girado LS-4 FAY 0 Argentina
15. Frank Hiemstra Cirrus Std 74 393 Netherlands
16. Frederic Hoyeau LS-4 SA 186 France
17. Sergey Klyuev Jantar std 3 SK 248 Russian Federation
18. Attila Korom ASW 20 MC 460 Hungary
19. Antti Koskiniemi SZD-55 Promyk WB 651 Finland
20. Jozef Kozar LS-1f MF 99 Slovakia
21. Tim Kuijpers tba IPB 52 Netherlands
22. Jonas Langenegger LS-4 WG 2173 Switzerland
23. Andrej Lebedev ASW-20 WU 393 Lithuania
24. Darius Liaugaudas Pegase 101A PL 214 Lithuania
25. Niklas Löfgren SZD-55 Promyk 69 550 Sweden
26. Ivan Novak Cirrus Std DI 101 Czech Republic
27. Rasmus Ørskov ASW-20 KW 127 Denmark
28. Jaume Prats Libelle Std JC 2048 Spain
29. Vladimir Radovskiy Cirrus Std XII 776 Belarus
30. David Richter-Trummer Libelle H301 RT 474 Austria
31. Aldo Rodríguez ASW-20 70 905 Spain
32. Jan Rothardt LS-1d 6H 11 Germany
33. Sviatoslav Roublev Discus G3 576 Denmark
34. Tomasz Rubaj SZD-55 A8 222 Poland
35. Mario Schupfer ASW-15b MS 265 Austria
36. Simone Selvini Cirrus Std 28 591 Italy
37. Sergei Serov Cirrus Std 75 242 Russian Federation
38. Frantisek Sobek DG 100 G1 708 Slovakia
39. Vinko Soljan ASW 19B HR2 0 Croatia
40. Ferenc Tamas LS-3 1A 398 Hungary
41. Jaroslav Tomaňa Cirrus Std SN 121 Czech Republic
42. Luca Urbani Cirrus Std C71 273 Italy
43. Juha Vainikka Jantar std 3 T5 1636 Finland
44. Sabrina Vogt Libelle Std MT 53 Germany
45. Michael Westbrook ASW 19 J1 1580 United States
46. Krzysztof Wiercioch SZD-55 Promyk M2 873 Canada
47. Boyd Willat ASW 19 JAY 728 United States
48. Dani Zaninovic Jantar std 3 HR1 3960 Croatia
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
15-meter class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Sebastian Bauder Ventus 2ax EI 222 Germany
2. Ondrej Bordovsky ASG 29E QZ 295 Czech Republic
3. Derren Francis Ventus 3 F2 208 United Kingdom
4. Øjvind Frank Ventus EK 682 Denmark
5. Carlos González de Herrero ASW 27B 7A 1264 Spain
6. Thomas Gostner Ventus 2ax GT 270 Italy
7. Łukasz Grabowski Diana 2 KK 40 Poland
8. Jan Hald Ventus 2cT T 462 Denmark
9. Zoltan Hamar Ventus 2ax 5A 472 Hungary
10. Harri Hirvola Ventus 2a EH 106 Finland
11. Mike Hürlimann Ventus 2a HQ 674 Switzerland
12. Nico Jägli LS-6a WL NJ 2100 Switzerland
13. Uys Jonker JS 3 ML 33 South Africa
14. Attie Jonker JS 3 OG 70 South Africa
15. Sebastian Kawa ASG 29 PC 1 Poland
16. Zoltan Kore JS3 AI 321 Hungary
17. Radek Krejcirik Ventus 2ax AX 106 Czech Republic
18. Sebastian Luengo Ventus 2a PE 0 Argentina
19. Andreas Lutz Ventus 3T WO 80 Austria
20. Cristián Marcaida Ventus 2 19 1382 Uruguay
21. Sergei Morozov ASG 29 XG 455 Canada
22. Jan Omsels Ventus 2ax FH 61 Germany
23. Francisco Ortega ASW 27 27B 394 Spain
24. Matias Pasztor Ventus 2b MW 309 Argentina
25. Michael Rass ASG-29 E MR 237 Austria
26. Kristian Roine ASG 29E WS 114 Finland
27. Christophe Ruch JS 3 FM 36 France
28. Gvidas Sabeckis ASG 29 MZ 316 Lithuania
29. Vitautas Sabeckis Ventus 2ax VV 192 Lithuania
30. Tim Scott ASG 29 Z3 73 United Kingdom
31. Maximilian Seis JS 3 FQ 162 France
32. Fernando Silva ASW 27 FP 799 United States
33. Daan Spruyt ASW 27 FS 233 Belgium
34. Luke Szczepaniak ASW 27b 2W 908 Canada
35. Timothy Taylor ASW 27B T6 1556 United States
36. Jeroen van Dijk ASW 27 M6 872 Netherlands
37. Adam Woolley Ventus 3T 3V 153 Australia
Status explanation:
– entry submitted online (non confirmed)
– reported by NAC (no entry fee)
– accepted
Standard class
First and last name Glider Contest no Country Status
1. Kilian Biechele LS-8 neo M1 86 Germany
2. Łukasz Błaszczyk Discus 2a I 31 Poland
3. Louis Bouderlique Discus 2a ET 6 France
4. David Bromley LS-8 F1 182 United Kingdom
5. Pascal Brunner Discus 2b PB 1811 Switzerland
6. Miloslav Cink LS-8b JB 26 Czech Republic
7. Guido Dalla Rosa Prati LS-8 FD 305 Italy
8. Maros Divok Discus 2b DI 204 Slovakia
9. Frane Franic ASW 24 WL HR3 3416 Croatia
10. Cristian Franzini LS-8 AU 0 Argentina
11. Björn Gintzel LS-8 neo SB 167 Germany
12. Guillaume Girard Discus 2a LV 17 France
13. Aude Grangeray Discus 2a JPA 50 France
14. Mogens Hoelgaard Discus 2a AXI 406 Denmark
15. Marvin Huss Discus 2b YU 0 United States
16. Dennis Huybreckx LS-8 CM 98 Belgium
17. Makoto Ichikawa LS-8 KS 19 Japan
18. Dominik Jančik LS-8 SI 474 Slovakia
19. Jeroen Jennen LS-8 LT 150 Belgium
20. Howard Jones Discus 2a 6 328 United Kingdom
21. Poul Kim Larsen Discus 2a D2 691 Denmark
22. Sandor Laurinyecz Discus 2ax HUN 314 Hungary
23. Jim Lee Discus 2b MK 2889 United States
24. Nico Le Roux LS-8 1Z 1666 South Africa
25. Pavel Loužecký LS-8b FX 23 Czech Republic
26. Anton Minskiy Discus 2a 02 523 Russian Federation
27. Vladas Motuza Discus 2a FL 87 Lithuania
28. Jan-Ola Nordh Discus 2 TA 82 Sweden
29. Vittorio Pinni LS-8 GG 159 Italy
30. Victor-Alex Pop Discus 2a YA 650 Romania
31. Dawid Pretorius LS-8 VZ 1418 South Africa
32. Gonzalo Riera LS-8 W8 312 Argentina
33. Norbert Alin Scarlat Discus 2a YB 148 Romania
34. Martin Schwab Discus 2a KG 1207 Austria
35. Matthew Scutter Discus 2ax A1 35 Australia
36. Sjaak Selen Discus 2a 2SI 92 Netherlands
37. Mateusz Siodłoczek Discus 2a Y 166 Poland
38. Juha Sorri Discus 2b JS 152 Finland
39. Tizian Steiger Discus 2b TS 595 Switzerland
40. Ray Stewart Discus AJ 459 Australia
41. Petri Sucksdorff LS-8 ES 272 Finland
42. Richard Swanstrom Discus 2T IKI 246 Sweden
43. Dmitriy Timoshenko Discus 2a DT 230 Russian Federation
44. Joris Vainius Lak 19 ZM 87 Lithuania
45. Tamás Vámosi Discus 2ax HAL 377 Hungary
46. Sjors van Loon LS-8 M7 409 Netherlands
47. Pablo Vispe ASW-24 WL EX 819 Spain

Entries by country

Country Captain Club class 15-meter class Standard class
1 United States 2 2 2
2 Belgium 2 1 2
3 Austria 2 2 1
4 United Kingdom 2 2 2
5 Finland 2 2 2
6 Russian Federation 2 0 2
7 Australia 2 1 2
8 Spain 2 2 1
9 Czech Republic 2 2 2
10 Belarus 2 0 0
11 Poland 2 2 2
12 Slovakia 2 0 2
13 Japan 0 0 1
14 Argentina 2 2 2
15 Denmark 2 2 2
16 France 2 2 3
17 Italy 2 1 2
18 Sweden 2 0 2
19 Lithuania 2 2 2
20 South Africa 0 2 2
21 Uruguay 0 1 0
22 Romania 0 0 2
23 Germany 3 2 2
24 Switzerland 2 2 2
25 Netherlands 2 1 2
26 Hungary 2 2 2
27 Canada 1 2 0
28 Croatia 2 0 1